Поліграф в роботі HR або внесок HR у безпеку компанії 

Коли компанії стикаються із ситуаціями, у яких стандартні підходи до роботи з персоналом вже не дають бажаного результату, керівництво і  HR-спеціалісти починають шукати нові методи та технології, що дозволять вирішити наявну проблему. Одним із засобів, що допомагає вирішити ситуації, що пов’язані з безпекою, крадіжками чи витоком комерційної інформації є застосування поліграфу, тобто до роботи з персоналом залучають поліграфолога.

Поліграфолог або експерт-веріфікатор може провести перевірку на так званому «детекторі брехні» конкретної людини чи цілого підрозділу, що дозволяє:

 • визначити, чи лояльні співробітники до компанії;
 • виявити тих робітників, що постійно порушують правила компанії та трудову дисципліну;
 • знайти тих, хто не поділяє цінності та цілі компанії;
 • визначити серед підозрюваних того, хто винен у крадіжці чи іншому правопорушенні;
 • виявити тих, хто бреше на етапі співбесіди або має проблеми у минулому, що можуть негативно вплинути на компанію у майбутньому.

Так, один із спікерів «HR Event: Осінні тренди», Дмитро Овчинніков, що є чинним членом Всеукраїнської асоціації поліграфологів, власник компанії «18th camel», розповідає:

«Питання, з яким звертаються компанії до поліграфолога різноманітні. Є звернення з питань безпеки, перевірки кандидатів або нових співробітників. Також є запити, пов’язані з розслідуванням подій, які відбулися в компанії, наприклад, крадіжки або витрати коштів не за призначенням. Замовлення приватних осіб часто пов’язані з супроводом переговорів, пов’язаних з інвестиціями в проект або потенційне партнерство двох-трьох власників бізнесів. Це лише частина питань, з якими до нас звертаються.»

В Україні наразі використовують поліграф у наступних HR-процесах:

 • hr-screening (при прийомі на роботу);
 • планові перевірки персоналу;
 • особливі перевірки у кризових ситуаціях (підозри у розголошенні інформації, крадіжка та ін).

Коли HR проводять відбір кандидатів на посаду (hr-screening), іноді доводиться проводити більш ретельну перевірку тих, кого обрали для нового етапу співбесіди. Наприклад, якщо майбутній співробітник буде мати справу із конфіденційною інформацією, комерційними таємницями або керувати великими грошима, то йому можуть запропонувати пройти перевірку на поліграфі, щоб впевнитися у відсутності в його минулому карних злочинів и інших правопорушень.

Планові перевірки персоналу в Україні частіш за все проводять комерційні банки та  IT-компанії, наприклад, ПриватБанк та Together Networks постійно перевіряють своїх працівників, тільки банк перевіряє на відсутність кримінальних порушень, а ІТ-компанію цікавить не відбувся де-інде витік комерційної інформації.

Бувають наступні види планових перевірок:

 • профілактична (проводять тоді, коли є необхідність нагадати персоналу про необхідність зберігати комерційну таємницю та ін.);
 • ситуаційна (як що є зона ризику, тобто працівники мають змогу для зловживань чи крадіжок);
 • перед підвищенням;
 • перед звільненням.

Особливі перевірки проводять у тих випадках, коли відбулася крадіжка чи інша кризова ситуація і співробітники служби безпеки не можуть виявити винну особу, чи керівництво підозрює, СБ у змові із крадієм.

Так, Дмитро Овчинніков, якого можна буде послухати на цьому заході https://hrevent.jo.in.ua/ , під час своєї роботи провів понад 500 перевірок у напрямках скринінг персоналу, кадрових та службових розслідувань, та в результаті скринінгових перевірок запобіг проникненню та використанню ресурсів компанії в особистих цілях.

Він наводить наступні результати роботи його компанії із замовниками:

 1. Повернули компанії $ 600.000, розкривши підроблення документів;
 2. В ситуації супроводу переговорів змогли збільшити прибутковість
 3. проекту на $ 10.000;
 4. Знайшли причетних до крадіжки $ 250.000, використовуючи моделі проведення опитувальної бесіди;
 5. Повернули вкрадене обладнання на $ 26.500, користуючись моделями отримання визнання;
 6. Розкрили крадіжку верхнього одягу (хутряний салон) на $ 20.000 та ін.

 

Найчастіше HR-спеціалістів турбує, що говорить закон про використання поліграфу роботодавцем.

По-перше, слід зауважити що, як  каже Дмитро Овчинніков, «Поліграф – це не перевірка довіри або  професійних компетенцій. Поліграф – це інструмент, за допомогою якого можна виконати певний набір завдань. Використовуючи поліграф можна дізнатися наскільки співробітник лояльний до компанії або які цілі він переслідує працевлаштовуючи до вас».

По-друге, використання поліграфа у будь-якій організації не є незаконним, тобто спеціальне законодавство, яке б регулювало його використання в Україні наразі відсутнє.

По-третє, для того, щоб провидити перевірку кандидата чи співробітника на «детекторі» брехні», потрібна його письмова згода, тому що така перевірка вважається дослідами, а згідно із ст. 28 Конституції України, такі досліди можна проводити лише за наявності письмової згоди піддослідного.

Четвертим аспектом використання поліграфа є те, що його показники не є завжди правдиві та однозначні, його можна обійти, обдурити, тому 50% якості перевірки залежить від того, на скільки професійним є той спеціаліст, що буде проводити перевірку.

П’ятим  аспектом є те, що незадовільні результати перевірки на поліграфі не можуть бути підставою для звільнення, і ті, кого було звільнено по результатом такої перевірки легко виграють справу у суді, спростовуючи таке рішення. Але як-що перевірку використовували під час проведення внутрішнього розслідування, то при «не проходженні» її співробітника можуть і не звільняти, але й кар’єру в цій компанії він вже не побудує.

Так, спеціаліст поліграфолог Дмитро Овчинніков, відповідаючи на питання «Який з ваших проектів вразив  вас найбільше?» розповів наступне «Не про всі проекти  можна ось так розповісти, все ж таки є професійна етика. Вражають швидше незвичайні запити з якими звертаються в компанію. Для мене цікаві проекти пов’язані з впровадженням в компанію або відділ під виглядом нового співробітника для збору інформації про роботу відділу або окремих керівників підприємства. Був випадок витоку комерційної інформації і потрібно було під виглядом нового співробітника з’ясувати яким чином це сталося. Більше сказати не можу.»

 

Цікавить і HR-спеціалістів який вплив має використання поліграфу на HR-бренд роботодавця.

HR- бренд це позитивний імідж роботодавця, який забезпечує йому лояльне ставлення робітників, кандидати готові вислухати рекрутера, якщо він є представником компанії з гарною репутацією як роботодавця. Наприклад, усі компанії, що входять до складу такого ІТ-монстра, як Noosphere, мають на стільки потужні HR- бренди, що потенційним кандидатам та дійсним співробітникам необхідність проходити поліграф зовсім не заважає.

Водночас, для ПриватБанка використання поліграфу ще більш погіршило репутацію як роботодавця, і HR- бренд зазнав значних втрат і зараз цей банк більшість потенційних кандидатів розглядають як тимчасову роботу для отримання досвіду роботи тощо.

Подивитися найкращих  роботодавців, що отримали премію за кращій HR- бренд можна на цьому сайті http://hrbrand.com.ua/.

Тому неможна сказати, що наявність чи відсутність перевірки на поліграфі має вплив на HR- бренд, і якщо є бажання ввести таку перевірку, то спочатку треба проаналізувати, що взагалі відбувається з HR- брендом, і якщо картина не втішна, то мати на увазі, що «детектор брехні» може ще погіршити ситуацію.

Якщо все ж таки вирішили, що перевірка на «детекторі брехні» необхідна, то для того, щоб обрати спеціаліста поліграфолога або компанію (аутсорсінг) для проведення перевірок, зверніть увагу на такі фактори:

 1. Спеціалісти компанії повинні мати необхідну світу, наприклад, Дмитро Овчинніков має наступну освіту: вища психологічна, Інститут сучасного НЛП, Центр прикладної психофізіології Коровіна В.В., Національна школа детекції брехні;
 2. Спеціалісти повинні бути внесені до єдиного реєстру поліграфологів України, перевірити можна на сайті Всеукраїнської асоціації поліграфологів https://polygraph.ua/edinuj-reestr-poligrafologov/;
 3. Компанія повинна працювати на ринку не менше року і мати схвальні відгуки, які може підтвердити. Наприклад, компанія https://18camel.com/ має на сайті фото з тренінгів, які проводять її експерти, у тому числі і Дмитро Овчинніков, а також вказані клієнти, з якими працює компанія – Люксоптика, Сбербанк Россії, КБ Агросоюз,Kraft, IBM, KPMG, Nike,та інші.
 4. Компанія та спеціалісти повинні буди «гнучкими» у своїй роботі, мати змогу співпрацювати як із СБ так і керівництвом тих компаній, що їх наймають.

Дмитро Овчинніков зауважив, що «Ми (18th camel ) намагаємося співпрацювати і з службами безпеки, і з відділами HR наших замовників, тому що потрібна інформація може бути роззосереджена в різних відділах. А є і компанії, в яких ми працюємо за зверненням акціонерів, засновників і директорів і перевіряємо співробітників СБ або HR.»

 

Можна сказати, що поліграф як інструмент вирішення де-яких специфічних проблем дуже ефективний і має право на життя, але він не є панацеєю та не є страховкою від помилок при відборі персоналу чи у інших HR-процесах.

 

Дізнатися більше про використання поліграфу у роботі HR ви можете, якщо відвідаєте HR Event: Осінні тренди https://hrevent.jo.in.ua/, де буде виступати Дмитро Овчинніков, який презентує «Профайлінг в роботі HR-а».

Джерела:

Про юридичний бік використання поліграфу https://thepoint.rabota.ua/sprosyte-yurysta-zakonno-ly-yspolzovanye-rabotodatelem-detektora-lzhy/

Стаття про використання поліграфу у ПриватБанку https://psymod.ru/detektor-lzhi/chto-delat/488-kak-proyti-poligraf-v-privatbanke.html

Відгуки про проходження поліграфу та реакція кандидатів на його застосування у ПриватБанку: https://minfin.com.ua/company/privatbank/review/73453/

Відгуки існуючих та колишніх працівників ПриватБанку та його рейтинг як роботодавця можна подивитися тут:

https://ua.indeed.com/cmp/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA/reviews

https://otrude.net/employers/5609

https://orabote.top/feedback/list/company/1160

http://www.vnutri.org/privatbank/

Відгуки існуючих та колишніх працівників Noosphere та його рейтинг як роботодавця можна подивитися тут:

http://www.vnutri.org/noosphere-ventures/

https://otrude.net/employers/2456

https://ua.trud.com/company/noosphere.html

https://jobs.dou.ua/companies/noosphere/reviews/