Хороший HR – стратег. Він має підтримувати цілісність команди. Відбирати кращих та продумати комплексність їх адаптації та розвитку. І навіть при звільненні HR може задавати правильні питання, щоб людина зрозуміла, чому з нею не хочуть далі працювати. Але чи HR – психолог?

Робота HR передбачає постійне спілкування з людьми в контексті командної гри. Іншими словами всі “хочу” працівників мають бути пов’язані з цілями/завданнями… компанії. В іншому випадку є психолог чи психіатр)

 

Тож крім знань з маркетингу, фінансів, розуміння бізнес-процесів, важливе:

 • вміння відчувати нерозкритий професіоналізм людини
 • розуміння цінностей та світогляду
 • визначення потреб та цілей тощо.

А ще вміння тримати баланс, а не спроба управляти співробітниками по принципу “це їм точно сподобається”, проектуючи свою бачення певного питання на людей.

 

Безумовно, ми зараз не говоримо про глибинні знання та теорії з психології. Але, на сьогодні, HR – це кросфункціональна спеціальність. І його задача – створювати класні системи, які будуть залучати та утримувати найкрутіших працівників. І психологія – один зі шматків у великому пирозі знань HR.

 

Які ж напрямки психології є найбільш цінними для HR?

 

 

Психологія особистості.

В останні роки популярності набули більш креативні підходи при прийнятті людей на роботу ніж просто аналіз резюме та співбесіда. І не лише IQ тест, але й EQ тестування, curiosity profile тощо. Адже на ринку йде активна боротьба за таланти (не на папері, а на практиці). А, з досвіду, на жаль, та ж співбесіда не може повністю розкрити кандидата та показати як сильні, так і слабкі сторони. Крім того, маніпулятори можуть легко обіграти цей етап. Тож прості методики з елементами психології дуже допоможуть.

Наприклад, спробуйте занурити людину в минуле – тоді кандидат не встигає придумувати і починає розказувати історію через призму свого сприйняття.

Найчастіше, такі тести проводять самі HR. Адже замовлення цієї послуги у відповідних центрах оцінювання є достатньо дорогим задоволенням.

 

Про емоції та емоційне вигорання рекомендуємо переглянути виступ Сергія Новікова  на 5-му HR Форумі. Запис доступний за посиланням.

 

Конфліктологія.

Інший аспект – конфлікти. Де є більше двох людей/думок, імовірно, може виникнути конфлікт. Якщо розібратись, то, глобально, основними причинами конфлікту є:

 • обмеженість ресурсів, які потрібно ділити
 • взаємозалежність завдань
 • відмінності в цілях, уявленнях і цінностях
 • погані комунікації.

 

І 5 стилів їх вирішення:

 • ухилення
 • злагодження
 • примушення
 • компроміс
 • вирішення.

 

Останній спосіб особливо властивий високоефективним компаніям. Адже емоції можна усунути лише шляхом прямих діалогів. Глибокий аналіз і вирішення конфлікту можливі! Тільки для цього потрібна зрілість і мистецтво роботи з людьми… Така конструктивність сприяє створенню атмосфери щирості, такої необхідної для успіху особи і компанії в цілому. А HR має грати роль провідника в цьому процесі. Працюючи з емоціями співробітників, які напряму впливають як на атмосферу в колективі, так і на результативність бізнес-процесів.

 

 

Соціальна психологія, яка частково перегукується з психологією емоцій.

Бізнес – це система. Тож дуже важливо створювати «екологічну» в емоційному сенсі організаційну культуру. HR в цьому аспекті – радники з людської поведінки.

Як створювати ефективні комунікації в колективі, визначати потреби працівників, успішно працювати зі стресами? Перегляньте записи 7-го Форуму управлінців персоналом. Впевнені, знайдете для себе деякі відповіді. Відео доступні за лінком.

 

 

Тож чи має HR мати психологічну освіту? На нашу думку, не обов’язково

Чи варто управлінцю персоналом цікавитись психологією та розвивати в собі певні навички – очевидно, так. Вони однозначно допоможуть розуміти поведінку людей в колективі, передбачити реакції працівників на певні дії та знаходити аргументи для переконання. А ще створювати стабільне емоційне середовище, відчувати, що щось йде не так. Вміти “з правильного боку” в потрібний момент підійти до кожного співробітника.

А для навчання достатньо буде класних курсів, відео-уроків та якісних книжок. І деякі рекомендації можете взяти на вивчення вже з цієї статті!